5 najlepszych wskazówek dotyczących czyszczenia klimatyzatorów

Klimatyzatory szybko gromadzą kurz i brud, nawet jeśli utrzymujesz je w czystości. Nawet najmniejsze cząsteczki mogą prowadzić do gromadzenia się zanieczyszczeń i zmniejszenia przepływu powietrza. Zmniejsza to zdolność systemu do efektywnego chłodzenia domu, co prowadzi do wyższych rachunków za energię i nieprzyjemnych warunków w pomieszczeniach. Jeśli nie będzie się tego kontrolować, może to doprowadzić do zanieczyszczenia klimatyzatora. Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, regularnie czyszcząc urządzenie za pomocą roztworu nie zawierającego środków chemicznych. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych wskazówek dotyczących czyszczenia klimatyzatora.

Poznaj swoje urządzenie

Po pierwsze, należy znać wiek, rozmiar i typ posiadanego klimatyzatora. Znajomość rodzaju klimatyzatora pomoże wybrać odpowiednie środki czyszczące. Na przykład, jeśli klimatyzator jest starszy i mniejszy, może nie być konieczne jego częste czyszczenie. Inne czynniki, takie jak klimat, w którym znajduje się klimatyzator, również mogą odgrywać rolę. Znajomość typu posiadanego klimatyzatora może także oszczędzić czas i pieniądze. Wiele klimatyzatorów dzieli się na typy temperaturowe. Jeśli nie wiesz, jaki jest typ Twojego klimatyzatora, możesz używać niewłaściwych środków czyszczących. Może to być szczególnie ważne w przypadku klimatyzatorów z systemem rozdzielonym. Dla pewności możesz wykorzystać preparat do czyszczenie klimatyzacji: NANOCLEAN AC8.

Stosować roztwór odtłuszczający

Do czyszczenia klimatyzatora należy używać roztworu odtłuszczającego. Roztwór ten powinien składać się w około 50% z wody i 50% z octu. Użycie słabszego roztworu może uszkodzić klimatyzator, a mocniejszy może pozostawić po sobie nieprzyjemny zapach. Jeśli nie dysponujesz roztworem odtłuszczającym, do czyszczenia klimatyzatora można użyć wody i octu. Najlepiej jednak użyć roztworu odtłuszczającego, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia. Ważne jest także częste czyszczenie klimatyzatora, zwłaszcza jeśli jest on mały lub znajduje się poza domem. Takie urządzenia są bardziej narażone na gromadzenie się brudu i kurzu.

Nie należy używać silnych środków chemicznych

Środki chemiczne powinny być używane wyłącznie do czyszczenia wężownicy chłodzącej klimatyzatora. Użycie chemicznego środka odtłuszczającego do wentylatora, wężownicy lub innych części może spowodować ich uszkodzenie. Może to doprowadzić do niemożności wyczyszczenia tych części, co z kolei może doprowadzić do gromadzenia się brudu i kurzu wewnątrz urządzenia. Zapaleni fani naturalnych metod czyszczenia wybierają ocet do czyszczenia cewek klimatyzatorów, ponieważ ulega on biodegradacji, jest nietoksyczny i biokompatybilny ze wszystkimi materiałami. Podczas czyszczenia klimatyzatora za pomocą octu, należy zawsze pozostawić roztwór octu w urządzeniu. W przeciwnym razie ocet może uszkodzić klimatyzator.

Dokładnie wysuszyć

Po wyczyszczeniu klimatyzatora należy go całkowicie wysuszyć. Zapobiegnie to gromadzeniu się w nim kurzu i wilgoci. Wilgoć w urządzeniu będzie prowadzić do kosztownych napraw i wyższych rachunków za energię. Łatwo jest zapomnieć o urządzeniu i pozwolić, by dostała się do niego woda. Choć nie ma to natychmiastowego wpływu, z czasem może spowodować poważne szkody. Ważne jest, aby nie tylko dopuścić do wyschnięcia urządzenia, ale całkowicie zakręcić wodę i pozostawić urządzenie do wyschnięcia na kilka godzin. Nie wolno dopuścić do przedostania się wody do wnętrza urządzenia, gdy nie jest ono w pełni osuszone. Może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Sprawdź wężownicę parownika

Wężownica parownika w klimatyzatorze to kluczowa część urządzenia. Usuwa ona ciepło z powietrza wewnątrz urządzenia, zmniejszając ilość pracy wykonywanej przez sprężarkę. Jeśli jest zabrudzona, klimatyzator nie będzie w stanie chłodzić domu tak wydajnie. Aby sprawdzić wężownicę, należy wyłączyć klimatyzator, otworzyć panel przedni i zajrzeć do wnętrza wężownicy za pomocą latarki. Jeśli zauważysz kurz, delikatnie go usuń. Jeśli na wężownicy widać brud lub zanieczyszczenia, należy je lekko wyszczotkować. Po zakończeniu pracy cewka powinna być wolna od kurzu, brudu i wody. Powinna być sucha i pozbawiona odcisków palców.

Pamiętaj o swoim harmonogramie czyszczenia

Najlepszym sposobem zapobiegania zanieczyszczeniu klimatyzatora jest jego częste czyszczenie. Jeśli nie czyścisz klimatyzatora co najmniej raz w miesiącu, pozostawiasz w nim brud i kurz. Prowadzi to do gromadzenia się brudu i obniżenia wydajności chłodzenia. Po wyczyszczeniu klimatyzatora należy zakręcić zawór wody i zamknąć panel przedni. Zapobiega to ponownemu przedostawaniu się wilgoci do urządzenia. Podczas czyszczenia klimatyzatora należy wykonać następujące czynności, aby zapewnić jego maksymalną czystość: Wyłączyć klimatyzator, zdjąć panele i wyczyścić wentylator, cewkę i skraplacz. Przetrzeć zewnętrzną część urządzenia wilgotną ściereczką. Ponownie włączyć wodę i pozwolić jej przepływać przez wężownicę przez kilka minut, a następnie wyłączyć ją ponownie.

Jeśli będziesz regularnie czyścić swój klimatyzator, będzie on działał dłużej i będzie lepiej chłodził. Ponadto, czyszczenie i konserwacja klimatyzatora raz w miesiącu może być tańsza niż wymiana zepsutego urządzenia. Klimatyzatory należy czyścić za pomocą roztworu odtłuszczającego, gdy zaczynają wyglądać na brudne. Należy je czyścić co najmniej raz w miesiącu, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i obniżeniu wydajności chłodzenia.